I 2020 vant den sør-koreanske regissøren Bong Joon-Ho fire Oscarstatuetter for filmen «Parasitt», blant annet for beste film og beste internasjonale film.
Nå er regissøren tilbake med sin første film siden Oscarsuksessen: «Mickey 17».
Robert Pattinson inntar hovedrollen – gang på gang!
Vi skal inn i en science fiction-verden som dynkes i satire og komiske grep rundt temaene kolonisering av verdensrommet, kloning, og totalitære samfunn.
«Mickey» (Robert Pattinson) opplever å bli klonet gang på gang, inntil det går riv ruskende galt. Hvordan er det å bli innhentet av seg selv? Denne gang som din egen Nemesis?
Futuristiske teknopamper, á la Elon Musk og Jeff Bezos, får sitt pass påskrevet i filmen: Nye sivilasjonsgrep ute i universet skjer kun på premissene til de som sitter på pengene. Demokratiet har blitt til plutokratiet. Rikmannsstyret gir en ubehagelig følelse av å ligge tett opp til hva som utspiller seg i USA i disse dager.
Hva mer kan gå galt i «Mickey 17»? Vår Mickey har store pengeproblemer, noe som forklarer iveren etter å komme seg «off grid». Men selv universet kan bli for lite når du har kosmiske pengeinnkrevere i hælene.
Robert Pattinson er i senere år kjent for filmer som «The Batman» (Bruce Wayne) (2022), «Tenet» (2020) og «The Lighthouse» (sammen med Willem Dafoe), som Matinéklubben viste i samme sesong som «Parasitt». Pattisnon viser i «Mickey 17» igjen evnen til å fylle roller med uvanlig spennvidde og selvmotsigende dimensjoner.
Bong Joon-Ho har tidligere gitt oss en annen science fiction-film, «Snowpiercer» (2013), som de siste årene også har hatt suksess i en versjon som TV-serie. Som her er også Boon Joon-Ho nye film visuelt overdådig, og gir oss en rekke blendende scener, som er godt balansert med et flott soundtrack. Verden forgår i valsetakt.
«Mickey 17» tar oss med på en uttaforjorden-opplevelse som griper tak i hodet, lattermusklene og refsegenet vårt. Ønsk velkommen det morbide søskenbarnet til «The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy»!
•••••••••••••
Forsnakken holdes av Øyvind Fragasso Eriksen
•••••••••••••
Søndag 09.03, sal 3, klokka tre